do góry
Strona główna / Aktualności

Aktualności

jMcp6hC93xcG3EmfRMniyXrBj8Z5VdaIS61W97yYHQI

O4_gfeHv4Nt87vEl3g_jL6YKDSP17i7qNgABNYkYy3k

TQkW0eWBJykt-cIe57F0zWSV1R6GGrnluJK8rf_t5U4

mTHyEQOOoETM3gtgn8gWjSqK3FTzCtatK6DlvceZSZY

N9Sl316vPXKTvyyDJRTYl-KZNbRrnfebLybW_NLhaUo

We4qYeIVWaYbJ5Ez1Z7Nr7_WeLnP8Dy0GPyiP6OKmXs

Aktualności

Koniec ferii, ale początek kontroli przy szkołach - kolejne działania w walce z trucicielami

2018-02-12, Poniedziałek
Ten sam cel, co w przypadku kontroli sprawności technicznej autobusów, czyli ochrona zdrowia dzieci i uczniów, ale zupełnie odwrotny termin – dzisiaj, czyli pierwszego dnia po feriach, ruszyły  wzmożone kontrole katowickiej straży miejskiej, których celem jest ograniczenia zjawiska niskiej emisji w bezpośrednim sąsiedztwie szkół i przedszkoli. Od wtorku do tego celu wykorzystywany będzie także testowany przez strażników dron.

 

W całych Katowicach jest 162 jednostek oświatowych – szkół, przedszkoli i poradni, gdzie każdego dnia młodzi mieszkańcy Katowic uczą się i spędzają większość swojego dnia. Istotna część z nich znajduje się w bezpośredniej bliskości domów i budynków, które ogrzewane są za pomocą starych pieców węglowych. W związku z zakończeniem ferii i powrotem dzieci do szkół, katowicka Straż Miejska będzie prowadzić kontrole właśnie na tych obszarach.

 

Niski komin oznacza niewielki promień osiadania ulatujących z niego szkodliwych substancji.  Najczęściej szacuje się, że zatruwają one otoczenie w promieniu 100 metrów.  Osoby palące śmieci i złej jakości paliwo zatruwają więc siebie i najbliższe sąsiedztwo. Stąd decyzja o wzmożonych kontrolach w najbliższym otoczeniu szkół – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

 

Dzisiaj o godz. 8.00 strażnicy rozpoczęli kontrole budynków w sąsiedztwie m.in. SP nr w 48 Murckach, SP nr 51 w Giszowcu,  SP nr 9 w Panewnikach i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Bogucicach. W kolejnych dniach pojawią się przy placówkach oświatowych, także z dronem, który obecnie jest testowany.

 

Przy jego wykorzystaniu udało przeprowadzić się jedną kontrolę, w której wyniku wykryto spalanie materiałów niedozwolonych – w tym przypadku nałożono mandat wysokości 500 zł oraz kilka przypadków, w których pobrano próbki do analizy. Pojawiły się także gospodartwa, w których wykazano, że zgodnie z obowiązującą uchwałą należy wymienić piec do 2020 roku – tacy mieszkańcy zostali poinformowani o szerokich możliwościach otrzymania dofinansowania. – Nie ma zgody na trucie mieszkańców. Stąd z jednej strony szereg kontroli, ale także możliwości na pozyskanie dofinansowania, dodatku na zakup opału czy szereg inwestycji, które realizujemy jako miasto – dodaje prezydent. W Katowicach najbardziej potrzebujący od września ubiegłego roku otrzymują dodatek na zakup dobrej jakości paliwa wysokości 900 zł. Od  września 2017 pomocą objęto 1370 rodzin w łącznej wysokości ponad 1 mln zł, a w 2018 roku pomocą na zakup opału planuje się objąć 1640 rodzin na łączną kwotę blisko 1,5 mln.

 

Przypomnijmy także, że w ostatnich dniach w Katowicach zapowiedziały nowe funkcje KISMiA, testowanie dronu i ponad pół miliarda złotych na inwestycje, których głównym celem jest ograniczenie problemu smogu i kolejne setki milionów na przedsięwzięcia, których pośredni efekt będzie taki sam – Katowice aktualizują plan walki z niską emisją, a przy okazji wykorzystują nowoczesne technologie do unikalnych w skali kraju, a nawet Europy działań.

Koniec ferii, ale początek kontroli przy szkołach - kolejne działania w walce z trucicielami

lista aktualności
Podczas kontroli pieca w domu przy ulicy Uniczowskiej doszło do groźnej sytuacji – będący na wyposażeniu strażników detektor gazów zasygnalizował pięciokrotne przekroczenie tlenku węgla