Straż Miejska w Katowicach- strona główna
  • język migowy
  • english version
Strona główna / Aktualności

Aktualności

Bezpieczna droga do szkoły z mundurowymi

2022-09-02, Piątek
 

Rozpoczął się nowy rok szkolny. Pierwsze dni września to doskonała okazja do tego, aby po raz kolejny przypomnieć wszystkim, jak ważne jest bezpieczeństwo uczniów na drodze. Jak prawidłowo i bezpiecznie poruszać się po drogach oraz jakie przepisy prawa obowiązują zarówno dzieci jak i dorosłych.

Z uśmiechem, tytą wypełnioną słodkościami i odblaskami, nie tylko pierwszoklasiści wkroczyli do szkół. To bardzo ważny dzień w życiu każdego dziecka. Pierwszoklasiści poznają nowych kolegów i koleżanki oraz nauczycieli, a starsi uczniowie wracają po wakacyjnej przerwie do swoich przyjaciół. Ten emocjonujący dzień powinien być przede wszystkim bezpieczny. O to zadbali funkcjonariusze katowickiej Policji, Straży Miejskiej i Inspektoratu Transportu Drogowego oraz przedstawicielami Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach W tym wyjątkowym dniu pod katowickimi szkołami podstawowymi nr 27, 51, 54 oraz 64 dzieci mogły spotkać się z maskotkami Sznupkiem – policyjnym pieskiem, Rysiem ze Straży Miejskiej, Krokodylem Tirusiem z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Katowicach i Zebrą z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach.

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły”, która potrwa do 9 września 2022 roku, ma na celu przekazanie pierwszakom niezbędnych informacji, o tym jak bezpiecznie poruszać się po drodze, co oznacza zachowanie szczególnej ostrożności oraz jak sprawić, by być lepiej widocznym na drodze. W trakcie prelekcji dzieci poznają najważniejsze zasady przechodzenia przez jezdnię, przejścia dla pieszych, a także poruszania się po zmroku. Dzisiaj najmłodsi zostali wyposażeni w odblaski na rękę oraz zawieszki, dzięki którym będą lepiej widoczni na drodze, a także będą przypominały o tym wyjątkowym dniu. To jednak nie koniec rozmów o bezpieczeństwie. Policjanci drogówki, policyjni profilaktycy i dzielnicowi przez cały wrzesień będą odwiedzać uczniów różnych szkół, aby rozmawiać z nimi o bezpiecznej drodze do szkoły.

Przypominamy, dzieci do lat 7 nie mogą poruszać się samodzielnie po drogach!

Kierowcy, pamiętajcie o zachowaniu szczególnej ostrożność w rejonach przejść dla pieszych i dostosowaniu prędkość do warunków panujących na drodze.

Piesi, również jesteście zobowiązani do zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, pamiętajcie też, że zabronione jest wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym na przejściu dla pieszych.

Pamiętajmy jednakże, że największa odpowiedzialność nadal spoczywa na rodzicach. To oni w szczególności muszą pamiętać o bezpieczeństwie dzieci, które po raz pierwszy będą na co dzień korzystać z drogi.

Proponujemy rodzicom i opiekunom spacer z dzieckiem z miejsca zamieszkania do szkoły, aby było możliwe wybranie najbezpieczniejszej drogi do szkoły oraz wskazanie poprawnych i bezpiecznych zachowań w miejscach niebezpiecznych. Niech nie będzie to droga najkrótsza tylko najbezpieczniejsza

 

lista aktualności

2024 © Straż Miejska Katowice

Projektowanie stron: IntraCOM.pl

do góry