do góry
Strona główna / Aktualności

Aktualności

jMcp6hC93xcG3EmfRMniyXrBj8Z5VdaIS61W97yYHQI

O4_gfeHv4Nt87vEl3g_jL6YKDSP17i7qNgABNYkYy3k

TQkW0eWBJykt-cIe57F0zWSV1R6GGrnluJK8rf_t5U4

mTHyEQOOoETM3gtgn8gWjSqK3FTzCtatK6DlvceZSZY

N9Sl316vPXKTvyyDJRTYl-KZNbRrnfebLybW_NLhaUo

We4qYeIVWaYbJ5Ez1Z7Nr7_WeLnP8Dy0GPyiP6OKmXs

Aktualności

Balu, Hektor, Rico oraz Ares i Dragon - czworonożni strażnicy miejscy

2018-04-20, Piątek
 

Rozwój technologii jest coraz szybszy - służby mundurowe dysponują coraz bardziej nowoczesnym sprzętem, Jednak rola zwierząt  jest wciąż nie do przecenienia. Psy i konie wiernie służą funkcjonariuszom i pomagają im skuteczniej wypełniać swoje obowiązki. Jednym z nich są nasze  owczarki niemieckie: Balu, Hektor, Rico oraz Ares i Dragon

 

Nie bez powodu mówimy, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Psy pomagają człowiekowi w wielu sferach życia. Natomiast psy służbowe wspomagają człowieka m. in. w służbie patrolowej, wykrywają materiały wybuchowe, szukają narkotyków, ratują ludzi na miejscach katastrof, a także szukają zaginionych osób. Specjalnie szkolone psy pracują w szeregach straży miejskiej, policji, straży pożarnej i w wielu innych służbach.

 

Nasze psy służą od początków 2013 roku. Obecnie mamy 5 owczarków niemieckich: Balu, Hektora  i Rico. Te psy już od kilku lat pilnują porządku na katowickich ulicach. Nasi nowi czworonożni strażnicy miejscy to Ares i Dragon. Mają 1,5 roku i 2 lata.

 

Każdy z nich ma swojego przewodnika- opiekuna, z którym na co dzień pracuje. Ci czworonożni funkcjonariusze są pomocni przy pilnowaniu porządku na ulicach naszego miasta, zabezpieczaniu dużych imprez tzn. pilnowania czy wszystkie osoby zachowują się zgodnie z prawem, a także do obrony przewodnika. 

 

Zanim psy zaczęły pracę w straży miejskiej musiały odbyć specjalne długotrwałe i trudne szkolenie, na którym uczyły się wszystkich niezbędnych umiejętności. Szkolenie trwa co najmniej 4 miesiące i trafiają na nie młode psy od roku do dwóch lat, które dobierane są również pod względem predyspozycji fizycznych i psychicznych takich jak poziom agresji czy zdolności obronne. Nasze nowe psy wybieraliśmy razem z instruktorami Polskiego Związku Instruktorów i Przewodników Psów Służbowych

 

Mamy psy patrolowe,  dlatego ich posłuszeństwo musi być bezwzględne.

TRENINIG. Komenda: równaj, zostań, waruj, zawróć – Ares i Dragon oraz pozostałepsy poruszają się na luźnej smyczy, przy nodze przewodnika – czworonożni strażnicy reagują na komendy wydawane słownie  i przy pomocy gestów. Wystarczy skinienie dłonią i psy musza wiedzieć  co ma robić. Przewodnik i pies musza rozumieć się  bez słów. To bardzo ważne w sytuacjach kiedy na przykład trzeba działać w miejscach których jest głośno. Balu mógłby wtedy nie usłyszeć komendy słownej, a pokazane gestem na pewno do niego dotrą.  Później ćwiczenia na torze przeszkód. 

 

Ares oraz Dragon sa w trakcie szkolenia. Przed nimi oraz ich przewodnikami  jest atestacja, którą już wielokrotnie przechodzili Balu, Rico i Hektor. 

 

Atestacja

Ocenia pod kątem posłuszeństwa psa, pokonywania przeszkód,  zatrzymywania przestępcy i obrony swojego przewodnika.Tego typu egzaminy prowadzone są co roku i głównym ich celem jest doskonalenie umiejętności psów służbowych w kategoriach do których są przeznaczone. Ćwiczenia takie stanowią nierozerwalny element utrzymania pełnej sprawności psa służbowego -  bez atestacji pies nie może wyjść na uliczny patrol

 

Chcąc utrzymać sprawność "czworonożnych funkcjonariuszy" przewodnicy psów stale prowadzą ćwiczenia ze swoimi pupilami dbając o ich nienaganną kondycję.

Balu, Hektor, Rico oraz Ares i Dragon - czworonożni strażnicy miejscy

 

lista aktualności
Podczas kontroli pieca w domu przy ulicy Uniczowskiej doszło do groźnej sytuacji – będący na wyposażeniu strażników detektor gazów zasygnalizował pięciokrotne przekroczenie tlenku węgla