do góry
Strona główna / Aktualności

Aktualności

jMcp6hC93xcG3EmfRMniyXrBj8Z5VdaIS61W97yYHQI

O4_gfeHv4Nt87vEl3g_jL6YKDSP17i7qNgABNYkYy3k

TQkW0eWBJykt-cIe57F0zWSV1R6GGrnluJK8rf_t5U4

mTHyEQOOoETM3gtgn8gWjSqK3FTzCtatK6DlvceZSZY

N9Sl316vPXKTvyyDJRTYl-KZNbRrnfebLybW_NLhaUo

We4qYeIVWaYbJ5Ez1Z7Nr7_WeLnP8Dy0GPyiP6OKmXs

Aktualności

BEZPIECZNE WAKACJE - BEZPIECZNA WODA 2019

2019-06-14, Piątek
 

Wakacje już niebawem:-) Przypominamy o czujności podczas wypoczynku nad wodą.

Akcja „Bezpieczne wakacje – bezpieczna woda” jest inicjatywą funkcjonariuszek z Zespołu Prewencji i Profilaktyki Społecznej katowickiej straży miejskiej.  Akcja  skierowa jest  przede wszystkim do dzieci i młodzieży szkolnej, ale stanowi również cenne źródło informacji dla rodziców, nauczycieli i wychowawców, jak i dla całego środowiska wodniackiego.

 

Celem akcji, którą  od kilku lat prowadzimy z ratownikami medycznymi  z Centrum Ratownictwa i Bezpieczeństwa z Sosnowca oraz ratownikami katowickiego WOPR-u jest popularyzacja bezpiecznego zachowania w wodzie, nad wodą oraz na wodzie podczas letniego wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej.

 

Akcja, która obejmuje swym zasięgiem katowickie szkoły ma w założeniach  zmniejszenie liczby wypadków podczas letniego wypoczynku poprzez wykształcenie bezpiecznych zachowań wśród dzieci i młodzieży szkolnej.

 

Nad stawem kąpielowym w  Parku Leśnym  uczniowie  pod czujnym okiem strażników miejskich, ratowników medycznych i wodnych zdobywali cenne umiejętności i wiedzę.

 

Powszechnie wiadomo, że nauka jest najskuteczniejsza wtedy, gdy jest formą zabawy czy konkurencji. Tak było i tym przypadku. Uczniowie podzieleni na grupy wykonywali zadania, dzięki którym mogli nauczyć się m. in. jak przeprowadza się resuscytację krążeniowo- oddechową, ratuje osobę tonącą oraz przypomnieć zasady bezpiecznego zachowania.  Drużyny za swoje dobre odpowiedzi i wypełnione zadania zostały nagrodzone upominkami przydatnymi podczas wakacyjnych wędrówek.

 

Ideą programu jest aby dzieci pozyskały i dla swoich potrzeb szereg prostych i nieskomplikowanych metod zachowań oraz umiejętności praktycznych w sytuacjach niebezpiecznych. W tym roku uczniowie zmagali się w: przygotowaniach do akcji ratowniczej na wodą, ratowaniu tonącego przy wykorzystaniu rzutki ratowniczej, wynoszeniu rannego, pierwszej pomocy przedmedycznej, znajomościach wyposażenia roweru, znajomościach przepisów dotyczących odpowiedzialności karnej nieletnich.   Mamy nadzieję, że spotkania na długo pozostaną w pamięci dzieci, a zdobyta wiedza i wrażenia będą niezapomniane.

 

Sprzyjająca pogoda, wysokie temperatury i słońce sprawiają, że właśnie nad wodą wypoczywamy najchętniej. Jednak jezioro czy morze to nie tylko relaks i odpoczynek, ale także mnóstwo zagrożeń. To przede wszystkim tutaj liczy się pilna uwaga i przezorność . Przecenienie własnych umiejętności podczas kąpieli i niedostateczna opieka nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach.  Przy okazji letnich wycieczek i aktywnego wypoczynku - o tragedię nietrudno.  Przypominamy o podstawowych zasadach, które obowiązują podczas pobytu w okolicach jezior.

 

Powinniśmy się kąpać tylko w miejscach strzeżonych i pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody w miejscach zabronionych.

Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych.

Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki.

Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego.

Nie skaczmy "na główkę". Dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni. Gdy jednak dojdzie do urazu kręgosłupa, najważniejsze jest, aby ostrożnie przetransportować poszkodowanego na brzeg i koniecznie sprawdzić drożność dróg oddechowych. Natychmiast wezwijmy także pogotowie ratunkowe. Od naszej reakcji może zależeć czyjeś życie.

 Materace zostawmy na brzegu - nie wypływajmy na nich na środek jeziora czy stawu.

 Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu najmniejszej ilości alkoholu.

Nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy.

 

Do rozpoczęcia wakacji jeszcze kilka dni, ale letnia pogoda sprawia, że szukających orzeźwienia ciągnie do przyjemnej, chłodnej wody, która w czasie upału przynosi ukojenie. Wypoczynek bardzo szybko może się jednak zakończyć tragedią. Apelujemy o ostrożność.

 

PAMIĘTAJ!!! ZACHOWAJ ZDROWY ROZSĄDEK – woda nie znosi brawury, braku szacunku i głupoty

lista aktualności

2019 Straż Miejska Katowice

Projektowanie stron: IntraCOM.pl

Podczas kontroli pieca w domu przy ulicy Uniczowskiej doszło do groźnej sytuacji – będący na wyposażeniu strażników detektor gazów zasygnalizował pięciokrotne przekroczenie tlenku węgla