do góry
Strona główna / Aktualności

Aktualności

jMcp6hC93xcG3EmfRMniyXrBj8Z5VdaIS61W97yYHQI

O4_gfeHv4Nt87vEl3g_jL6YKDSP17i7qNgABNYkYy3k

TQkW0eWBJykt-cIe57F0zWSV1R6GGrnluJK8rf_t5U4

mTHyEQOOoETM3gtgn8gWjSqK3FTzCtatK6DlvceZSZY

N9Sl316vPXKTvyyDJRTYl-KZNbRrnfebLybW_NLhaUo

We4qYeIVWaYbJ5Ez1Z7Nr7_WeLnP8Dy0GPyiP6OKmXs

Aktualności

Akcja „Świeć przykładem”

2018-11-06, Wtorek
 

„Świeć przykładem” to hasło, które przyświecało wspólnej akcji katowickich strażników miejskich oraz przedstawicieli KZK GOP. Mundurowych spotkać można było na Nikiszowcu, gdzie rozdawali opaski odblaskowe i rozmawiali z pieszymi na temat ich bezpieczeństwa na drodze.

Choć o odblaskach mówi się często ,a o ich znaczeniu przypominają kolejne kampanie społeczne to wciąż nie brakuje osób które lekceważą ich znaczenie. A statystyki niestety pokazują, że wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego jest wciąż sporo. Dlatego też funkcjonariusze zachęcali do noszenia odblasków każdego, zapewniając, że już mały błyszczący element w dużym stopniu wpływa na poprawę bezpieczeństwa. Dzięki nim stajemy się dla kierowcy widoczni nawet pięciokrotnie szybciej.

W ramach akcji strażnicy wyposażyli pieszych w elementy odblaskowe. To sposób na przypomnienie, że warto je nosić i to nie tylko poza obszarem zabudowanym, gdzie jest to obowiązkowe. Szczególnie o tej porze roku, gdy zmrok zapada szybko, a elementy odblaskowe dają szanse kierowcom na szybszą reakcję i bezpieczne ominięcie pieszego.

Przypominamy, że kierowca widzi w nocy pieszego, który nie ma na sobie elementów odblaskowych z odległości około 30 - 40 metrów. To często zbyt mało, żeby w porę skutecznie zareagować. Gdy pieszy ma na sobie odblaski, może zauważyć takiego człowieka nawet ze 150 metrów. Aby odblask spełniał swoją rolę powinien znaleźć się na odzieży, na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej lub pleców.

Akcja "Świeć przykładem" jest częścią programu "Profilaktyczny Głos Drogowy".

 

lista aktualności
Podczas kontroli pieca w domu przy ulicy Uniczowskiej doszło do groźnej sytuacji – będący na wyposażeniu strażników detektor gazów zasygnalizował pięciokrotne przekroczenie tlenku węgla